Vyhľadávanie

Kozmeceutiká a kozmetika – čím sa líšia?

1447x

Zamysleli ste sa už niekedy nad významom malého rozdielu vo vyššie uvedenom názve?

Kozmeceutiká sú prípravky medzi kozmetikou a liekmi. Obsahujú také látky a/alebo také koncentrácie látok, ktoré majú terapeutické účinky na pokožku, vlasy alebo nechty. Hoci samé osebe neliečia, môžu významným spôsobom urýchliť, uľahčiť, podporiť liečebný proces ako aj zmierniť príznaky a zabrániť prípadnej recidíve ochorenia. Zložky kozmeceutických prípravkov mnohokrát predstavujú inovatívne látky, ktoré sú často chránené patentom, nakoľko sú výsledkom moderných technologických procesov alebo dlhodobého výskumu. Všetky produkty Larens nesú názov kozmeceutiká.

Podľa definície:
Podľa definície, ktorá platí, predstavuje kozmetika prostriedky určené na kontakt s vonkajšími časťami tela: kožou, vlasmi, zubami alebo nechtami. Ich úlohou je udržiavať spomenuté časti tela v čistote, chrániť ich, zlepšovať ich vôňu, parfumovať alebo skrášliť. Dôležité je, že okrem netoxických a neškodných účinkov nesmie kozmetika obsahovať aktívne látky s liečivým účinkom podobným tomu, aký majú liečivá.

Kozmetika je príliš málo
Súčasne s rozvojom kozmetológie sa na trhu začali objavovať produkty, pre ktoré podobné definície prestali byť postačujúce. Úlohou krémov, emulzií, mastí určených na každodenné používanie, avšak obsahujúcich aktívne látky vo významných koncentráciách, nebola len starostlivosť o pleť, vlasy alebo nechty. Hoci neboli liekmi na lekársky predpis, mali aj terapeutické účinky. Mohli tiež zvýšiť účinky liekov v prípade liečby kožných chorôb a hojenia rán. Mali tiež skvelé účinky proti starnutiu.

Medzi kozmetikou a liekmi
Nutnosť zaradiť produkty, ktoré sa ocitli medzi kozmetikou a liekmi, ich odlíšenia, primeraného zviditeľnenia viedla v 70. rokoch minulého storočia k vzniku pojmu kozmeceutikum. Jeho autorom je Albert M. Kligman, profesor dermatológie na Pensylvánskej univerzite.

Čím sa teda líšia kozmeceutiká od kozmetiky?
Predovšetkým kozmeceutiká obsahujú také aktívne látky, ktoré môžu ovplyvňovať fyziologické procesy v ľudskej koži. Práve ich obsah (alebo vysoká koncentrácia) môže vyvolať terapeutický efekt vyplývajúci z účinkovania mechanizmov, ktoré spustila určitá látka. V závislosti od obsiahnutých zložiek to môže byť účinok proti lupinám, zmierňujúci ekzém alebo akné, môže stimulovať regeneráciu, zvyšovať odolnosť pokožky, zmierňovať pigmentové škvrny, strie, celulitídu. Môžu tiež, napríklad, v rôznej miere spomaľovať procesy starnutia v koži.

V prípade kožných ochorení alebo ochorení, ktoré sa prejavujú v podobe kožných zmien môžu kozmeceutiká významným spôsobom zlepšiť stav pokožky, zmierniť príznaky ochorenia. Zároveň je potrebné mať na pamäti, že tieto prípravky nie sú lieky a že sa nesmú považovať za liek, môžu iba pomôcť pri liečbe, ak sa budú používať paralelne alebo po skončení liečby naordinovanej lekárom alebo ako prevencia prípadnej recidívy príznakov.

Na ich výrobu sa používajú najnovšie objavy v oblasti biotechnológie a farmakológie. Ich zloženie často býva výsledkom vedeckých objavov, dlhodobých laboratórnych skúšok a aktívne látky predstavujú látky, ktorých komponenty a výrobný proces sú chránené patentom. S ohľadom na špecifickosť zložiek a cieľové účinky predstavujú podmienky výrobného procesu, ktorý sa podobá na výrobu liečiv, ďalšiu hodnotu. Vďaka tomu je používanie kozmeceutík bezpečné a predstavuje oveľa nižšie riziko vzniku alergií.

K aktívnym zložkám, ktoré dodávajú prípravkom terapeutické účinky, patria napr. vitamíny, ako sú retinol a deriváty tokoferolu, lipozomálne formy kyseliny askorbovej a pantenol, flavonoidy, deriváty kyseliny alfa- a gama – linolénovej a kyseliny arachidonovej. Špecifickú skupinu kozmeceutík predstavujú biotechnologické prípravky, ako sú peptidy s nízkou molekulovou hmotnosťou (ako napr. tie, ktoré sú v Biopeptide Complex) alebo oligosacharidy, ktoré zasahujú do procesov v bunkách.

Obsah vysoko koncentrovaných aktívnych látok s výnimočnými účinkami spôsobuje, že sa kozmeceutiká stavajú mostom medzi každodennou starostlivosťou, ktorá je dostupná pre každého, a estetickou medicínou. Napr. SYN AKE®, neuropeptidom, ktorý napodobuje pôsobenie toxinu obsiahnutého v hadom jede (Temple Viper, známeho ako najsilnejší peptid s uvoľňujúcim účinkom) vyrovnáva mikro sťahy svalových vlákien. Dáva efekt ‚botox-like, avšak bez návštev kozmetického salónu a injekcií. Rovnako dôležité je aj to, že kozmeceutiká môžu podporiť alebo udržať efekty procedúr v salónoch. Vďaka voľbe kozmeceutika s účinkom urýchľujúcim hojenie, regeneračným alebo zlepšujúcim stav pokožky po procedúrach, sa pokožka rýchlejšie ‘spamätá’ a produkt s látkami s anti-aging účinkom nám umožní dlhšie potešenie z efektov návštevy centra estetickej dermatológie.

 

Podobné články